Optymalny poziom wilgotności

Wewnątrz humidora cygara powinny być przechowywane w wilgotności względnej na poziomie mniej więcej 68-74%. Ogólnie przyjęte założenie mówi, że smak typowego cygara ewoluuje najlepiej właśnie w takim klimacie. Wilgotność na tym poziomie wspomaga także równomierne spalanie się cygara. Przy wilgotności względnej na poziomie 70% i temperaturze 18°C (64°F) powietrze zawiera mniej więcej 10 gramów wody na jeden metr sześcienny. W takim środowisko cygaro powinno wchłonąć idealną dla siebie ilość wilgoci – 14% własnej masy.

Suche cygara stają się kruche i spalają się szybciej, gdyż ich spalanie nie jest spowolnione przez naturalną wilgotność cygara. Suche cygaro ma również agresywny i lekko gorzkawy smak.

Mokre cygara natomiast palą się nierówno i posiadają ciężki i kwasowy smak.

Niektórzy aficionados doceniają wyżej wymienione zmiany w smaku cygara i celowo przechowują swoje cygara w bardziej suchym bądź wilgotnym klimacie. W wilgotności 65-75% cygara mogą być bez problemu przechowywane przez długi czasu. Należy jednak zachować ostrożność przechowując cygara w wilgotności wyższej niż 80%. Cygara przechowywane w takich warunkach mogą bowiem zacząć gnić i pleśnieć.

Przejdź do: „Nawilżacze – gąbkowe czy polimerowe?”