Należy pamiętać, że nawilżacze stosujące polimery akrylu, takie jak nawilżacze Adorini deluxe premium mogą być napełniane tylko i wyłącznie wodą destylowaną. Poniższe wskazówki dotyczą więc tylko humidorów wykorzystujących tradycyjne nawilżacze gąbkowe.
Do napełniania nawilżaczy gąbkowych należy stosować następujące płyny:
- Wodę destylowaną (dostępną w supermarketach, sklepach z częściami samochodowymi, aptekach itd.)
- Specjalny roztwór zawierający 50% glikolu propylenowego i 50% wody destylowanej
Glikol propylenowy to bezbarwny, nieszkodliwy płyn posiadający dwie zalety, bardzo istotne z perspektywy zastosowania w humidorach. Po pierwsze, aktywnie zapobiega tworzeniu się pleśni oraz bakterii. Po drugie, glikol propylenowy tworzy na powierzchni nawilżacza cienką warstwę, która absorbuje wilgoć powyżej poziomu 70% oraz emituje wilgoć przy poziomie niższym niż 70%. W ten sposób, nawilżacz ten reguluje się sam i automatycznie stabilizuje poziom wilgotności do optymalnego poziomu 70%. Początkowe formowanie się warstwy glikolu propylenowego może zająć kilka dni, podobnie jak osiągnięcie optymalnego poziomu wilgotności wewnątrz nowego humidora.
Glikol propylenowy znany jest również pod nazwą 1.2 Propanediol. Należy uważać, by nie pomylić glikolu propylenowego z glikolem etylenowym (często zwanym po prostu glikolem)! Poziom czystości glikolu propylenowego powinien być zgodny ze standardem BHP.
Woda destylowana ma tą przewagę nad wodą z kranu, że chroni nawilżacz przed zwapnieniem i pleśnią. Zwykła kranówka zawiera minerały, które z czasem zapychają pory w gąbce nawilżacza. Ponadto, kranówka zawiera chlor i bakterie, które wpływają niekorzystnie na aromat wewnątrz humidora i mogą sprzyjać powstawaniu pleśni.