Tylko hiszpański cedr?

Do wewnętrznego wykończenia humidora stosuje się następujące trzy rodzaje drewna:

  • hiszpański cedr (zdecydowanie najpopularniejszy)
  • amerykańskie (lub kanadyjskie) czerwone drzewo cedrowe
  • honduraski mahoń
Hiszpański cedr (bot. “cedrela odorata”) posiada następujące zalety:
  • Ochrona przed szkodnikami – dzięki specjalnemu aromatowi drewna
  • Wysoka zdolność absorpcji wilgoci – zapewnia stabilny klimat we wnętrzu humidora oraz ochronę przed powstawaniem pleśni
  • Wspomaga proces starzenia się cygar
  • Wpływa pozytywnie na smak cygar

Hiszpański cedr wbrew pozorom nie pochodzi z Hiszpanii, lecz importowany jest z Brazylii i innych krajów Ameryki Środkowej i Południowej. W nielicznych przypadkach, na powierzchni drewna może dojść do powstawania żywicy (Zobacz również wydzielina z humidora/żywica). Ryzyko powstawania pleśni można znacznie zredukować przez wcześniejsze porządne wysuszenie drewna.

Amerykański czerwony cedr ustępuje cedrowi hiszpańskiemu w kwestii absorpcji wilgoci i posiada bardziej intensywny aromat. Niektórzy producenci humidorów korzystają z amerykańskiego cedru ze względu na jego niski koszt oraz brak ryzyka powstawania na tym drewnie żywicy. W przypadku dłuższego przechowywania cygar, przejmują one jednak mocny drewniany aromat, który z reguły nie jest pożądany.

Honduraski mahoń pod względem absorpcji wilgoci jest porównywalny z hiszpańskim cedrem, posiada jednak mniej intensywny aromat. Tak więc efekt ochrony przed szkodnikami oraz pożądanego zaromatyzowania cygar jest niestety dużo słabszy, niż w przypadku cedru hiszpańskiego.

Powłoka wewnętrzna drewna powinna być niewykończona.

Do długoterminowego przechowywania cygar należy stosować humidory wykończone wewnątrz hiszpańskim cedrem.

Wszystkie humidory marki adorini wykończone są wewnątrz wyłącznie drewnem z hiszpańskiego cedru.

przejdź do „Wykończenie czy lite drewno”

Sklejka czy lite drewno?

Istnieją dwie podstawowe opcje konstrukcji humidora:

  • Zbudowany z MDF (ang. medium density fiberboard – płyta pilśniowa średniej gęstości), z wnętrzem wykończonym hiszpańskim cedrem, z zewnątrz pokryty płytą z litego drewna (często drzewo wiśniowe).
  • Cała skrzynia humidora zbudowana z litego drewna i wykończona wewnątrz hiszpańskim cedrem (czasem cała konstrukcja humidora zbudowana jest z hiszpańskiego cedru, wewnątrz niewykończonego).

Wbrew popularnemu przekonaniu, humidory z litego drewna niekoniecznie przewyższają humidory jedynie powlekane wewnątrz cedrem. Wysoką cenę materiału wymaganego do zbudowania humidora z litego drewna z reguły równoważy bardziej skomplikowana konstrukcja humidora z wewnętrzną cedrową powłoką.
Ponieważ wilgoć wewnątrz humidora jest znacznie większa od wilgotności środowiska zewnętrznego, drewno wewnątrz humidora ulega ekspansji, co prowadzi do napięcia jego ścian.

Zaletą humidorów wewnętrznie powlekanych cedrem jest to, że płyta MDF ulega mniejszemu rozszerzeniu w momencie dużej wilgotności. Wewnątrz humidora powstaje więc mniej ciśnień, które mogłyby doprowadzić do pęknięć i deformacji pokrywy humidora. Kolejną zaletą humidorów tego rodzaju jest fakt, że zewnętrzne wykończenie lakierem o wysokim połysku trzyma się lepiej na ścianach jedynie powlekanych litym drewnem.

Humidory z litego hiszpańskiego drewna cedrowego są bardziej podatne na wygięcia i niszczenie ze względu na miękkość tego materiału. Z tego samego powodu połysk i wytrzymałość zewnętrznego lakieru tych humidorów są ograniczone. Dlatego właśnie to konstrukcja oparta na płycie MDF, w przeciwieństwie do litego drewna, jest standardem w produkcji humidorów.

Przejdź do „Hermetyczne zamknięcie?”

Czy humidor powinien mieć szczelne zamknięcie?

Zamknięcie humidora powinno gwarantować utrzymanie stałego poziomu wilgoci wewnątrz.

Przejdź do „Zamknięcie szklane czy drewniane?”

Szklane czy drewniane zamknięcie?

Do przechowywania cygar, które zostaną skonsumowane w przeciągu kilku miesięcy, nadają się zarówno humidory ze szklanym jak i z drewnianym wiekiem. Jeżeli jednak zamierzasz przechowywać cygara przez kilka lat, w celu wykształcenia się dojrzałego smaku, humidor z wiekiem drewnianym będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Humidory z zamknięciem szklanym należy chronić przed bezpośrednim światłem słonecznym.

Dłuższe przechowywanie cygar w humidorach tego typu może powodować odbarwienie się cygar z pierwszych kilku rzędów. Z drugiej strony, humidory ze szklanym wiekiem mają tą przewagę nad tymi z wiekiem drewnianym, że nie muszą być równie często ani na równie długi okres czasu otwierane. Z tego powodu wilgoć powietrza w ich wnętrzu utrzymana jest na bardziej wyrównanym poziomie. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku humidorów przechowywanych w restauracjach, klubach i hotelach.

Szklane drzwiczki w humidorach kabinetowych nie wpływają negatywnie na jakość przechowywanych cygar, pod warunkiem, że znajdujące się w nich cygara nadal są w swoich fabrycznych opakowaniach. Należy jednak pamiętać, że szklane drzwiczki humidorów kabinetowych powinny być chronione przed bezpośrednim światłem słonecznym.

Przejdź do „Kryteria jakości humidorów”

Kryteria jakości humidorów

W ostatnich czasach średnie ceny humidorów znacznie spadły. Wielu nabywców dziwi szeroki rozdźwięk między cenami poszczególnych humidorów dostępnych na rynku, zwłaszcza że humidory te często wyglądają bardzo podobnie.

Jakie cechy funkcjonalne humidor powinien spełniać w pierwszej kolejności? Przede wszystkim humidor musi utrzymywać stały poziom wilgotności powietrza na poziomie mniej więcej 70%, powinien również utrzymywać jednostajne warunki klimatyczne w każdej ze swoich wewnętrznych części.

Tapodstawowa funkcjonalność humidora uwarunkowana jest spełnieniem następujących kryteriów:

  • Użycie odpowiedniego i efektywnego systemu nawilżania. Aktywne elektroniczne systemy nawilżania takie jak system adorini cigar heaven stanowią najlepszą opcję. Wśród nawilżaczy pasywnych, nawilżacze polimerowe są preferowane ponad nawilżacze gąbkowe.
  • Wewnętrzne obicie z hiszpańskiego cedru,, który dobrze absorbuje wilgoć i zapewnia stałe warunki klimatyczne. Poza wykorzystaniem odpowiedniego rodzaju hiszpańskiego cedru, grubość drewna odgrywa równie kluczową rolę. Popularne płyty wykończeniowe z hiszpańskiego cedru o grubości 1-2mm nie pozwalają na wykorzystanie w pełni zalet, jakimi charakteryzuje się to drewno.
  • Obieg powietrza wewnątrz humidora. Budowa wnętrza humidora oraz konstrukcja półek i innych jego elementów, powinna pozwalać na swobodną cyrkulację powietrza we wszystkich częściach wnętrza humidora. Niedostateczna cyrkulacja powietrza to słabość wielu humidorów z każdego przedziału cenowego.

Oto dodatkowe kryteria stanowiące o jakości humidora:

  • Zawiasy powinny być wytrzymałe i utrzymywać niski współczynnik tarcia przez wiele lat. W humidorach wysokiej jakości stosuje się wyłącznie zawiasy narożnikowe.
  • Użycie dokładnego higrometru. Higrometry oparte na systemie włosowym są preferowane ponad higrometry z mechanizmem sprężynowym.
  • Wytrzymałość drewnianego korpusu humidora. Mocny korpus humidora poprawia jego izolację i stanowi istotną część konstrukcji wysokiej jakości.
  • Jakość nałożenia lakieru.

W procesie tworzenia humidorów adorini deluxe zastosowano najlepsze znalezione rozwiązania dla każdego z powyższych kryteriów. Połączeniem najbardziej wyrafinowanych komponentów, wysokiej jakości materiałów oraz innowacyjnej konstrukcji, linia adorini deluxe wyznacza standard jakości w produkcji humidorów, dowodząc przy tym, że humidory wysokiej jakości niekoniecznie muszą kosztować fortunę.

Przejdź do: „Nawilżacz: optymalny poziom wilgotności”