Pleśń

Jasne plamy na powierzchni cygar mogą oznaczać jedną z dwóch rzeczy. Jeżeli plamy są jasno-szare, pudrowe i dają się łatwo zetrzeć szmatką, oznacza to że są one rezultatem normalnego procesu starzenia się cygar, który nie wpływa negatywnie na ich smak.

Jeżeli jednak plamy te są kruche i niebiesko-zielone, jest to z pewnością pleśń. Pleśń powstaje w cygarach w wyniku zbyt wysokiej wilgotności w miejscu ich przechowywania. W takim wypadku, zainfekowane cygara muszą zostać usunięte a humidor dokładnie wyczyszczony za pomocą suchej szmatki. Nawilżacz powietrza należy dokładnie wyczyścić ciepłą wodą, a jeżeli w jego wnętrzu również znajdzie się pleśń, nawilżacz musi zostać wymieniony na nowy. Pod żadnym pozorem nie należy wkładać zainfekowanych pleśnią cygar z powrotem do wyczyszczonego humidora.

Przejdź do: „Robak cygarowiec”

Robak cygarowiec (Lacioderma)

Atak robaka cygarowca może nastąpić, jeżeli cygara przechowywane są w zbyt wysokiej temperaturze. Zainfekowane cygara można rozpoznać po niewielkich otworach w ich zewnętrznych liściach. Robaki te, w czasie swojego dwumiesięcznego życia, osiągają długość nawet 5mm. Wszystkie zainfekowane przez nie cygara muszą być natychmiast usunięte z humidora. Pozostałe cygara należy dokładnie obejrzeć by upewnić się, że nie ma na nich śladów infekcji.

Po segregacji cygar należy przystąpić do dokładnego czyszczenia humidora, następnie można z powrotem umieścić w nim niezainfekowane cygara. Aby upewnić się, że w cygarach nie pozostały larwy, można na kilka dni włożyć cygara do zamrażalnika. Należy jednak przedtem dobrze je zabezpieczyć przez przypadkowym przejęciem zapachów z wnętrza zarażalnika. Po wyjęciu z zamrażalnika, cygara muszą być rozmrożone stopniowo w celu zapobieżenia pękaniu ich liści. W żadnym innym wypadku nie powinno się wkładać cygar do zamrażalnika ani lodówki, miejsca te są bowiem niedostatecznie wilgotne!

Przejdź do „Zbyt niska wilgotność”

Zbyt niska wilgotność

Jeżeli wilgotność wewnątrz humidora jest zbyt niska, należy zastosować jedną z poniższych metod:

  • Upewnić się, że higrometr jest poprawnie skalibrowany za pomocą metody wykorzystującej roztwór soli, że nawilżacz został napełniony roztworem glikolu propylenowego (nawilżacze gąbkowe) oraz że wnętrze humidora zostało prawidłowo nawilżone przed pierwszym użyciem.
  • Wypełnić nawilżacz wodą destylowaną./li>
  • Jeżeli spadek wilgotności nastąpił po dłuższym okresie używania humidora, może być to kwestia wadliwości humidora. Jeżeli korzystałeś z wody niedestylowanej, pory gąbki nawilżacza mogły zostać zapchane, jeżeli natomiast stosowałeś zbyt duże ilości glikolu propylenowego, wykształcona na powierzchni powłoka mogła zapobiegać wchłanianiu się wody destylowanej do ścian.

Spadek wilgotności natychmiast po umieszczeniu w humidorze suchych cygar jest rzeczą normalną. Po kilku dniach, poziom wilgoci powinien się ustabilizować. Częste otwieranie humidora również może powodować chwilowy spadek wilgotności w jego wnętrzu.

Kilkuprocentowe odchylenia od poziomu 70% nie powinny niepokoić, należy również pamiętać o kwestii dokładności pomiarów wilgotności (Patrz Dokładność higrometru).

Przejdź do „Zbyt wysoka wilgotność”

Zbyt wysoka wilgotność

Jeżeli wilgotność w humidorze jest zbyt wysoka, można zastosować jedną z poniższych metod:

  • Upewnić się, że higrometr jest poprawnie skalibrowany za pomocą metody wykorzystującej roztwór soli, że nawilżacz wypełniony został glikolem propylenowym (nawilżacze gąbkowe) oraz że wnętrze humidora zostało prawidłowo nawilżone przed pierwszym użyciem.
  • Tylko nawilżacze gąbkowe: Jeżeli roztwór glikolu propylenowego nie został w ciągu kilku miesięcy uzupełniony, być może nadszedł czas, aby ponownie napełnić nim nawilżacz.

Kilkuprocentowe odchylenia od poziomu 70% nie powinny niepokoić, należy również pamiętać o kwestii dokładności pomiarów wilgotności (Patrz Dokładność higrometru).

Przejdź do „Wydzielina/żywica w humidorze”

Wydzielina/żywica w humidorze

Specjalne oleje występujące w hiszpańskim drewnie cedrowym mogą z czasem powodować wydzielanie się żywicy na powierzchni drewna. Zdarza się to zwłaszcza w wypadkach gdy drewno nie zostalo porządnie wysuszone przed produkcją – nie zdaża się to jednak w przypadku humidorów adorini. Żywica cedru jest bardzo klejąca i z reguły daje się usunąć acetonem.

Miejsca, w których pojawiła się żywica powinny zostać potraktowane drobnoziarnistym papierem ściernym. Ten proces należy powtórzyć 2-3 razy, zwłaszcza jeżeli humidor wyłożony jest grubą warstwą cedru. Kleista maź nie ma
wpływu na jakość cygar, może jednak uszkodzić ich zewnętrzne liście jeżeli cygara wejdą z nią w bezpośredni kontakt.

Po użyciu środków czyszczących, humidor musi zostać porządnie wywietrzony zanim ponownie trafią do niego cygara.

Przejdź do: „Odzyskiwanie przesuszonych cygar”

Odzyskiwanie przesuszonych cygar

Umieszczenie w humidorze przesuszonych cygar może przywrócić je do ich wcześniejszego stanu. Należy jednak stopniowo podnosić poziom wilgotności. Po mniej więcej dwumiesięcznym pobycie w dobrze utrzymanym humidorze cygara powinny być zdatne do spożycia. Z suchymi cygarami należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Są one bowiem wyjątkowo delikatne i łatwo się łamią.

Przejdź do: „Jak pozbyć się irytujących zapachów?”

Jak pozbyć się irytujących zapachów?

Po czyszczeniu humidora środkami chemicznymi, ich zapach może zatrzymać się w jego ścianach. Należy pamiętać, że środki chemiczne można stosować tylko w nagłych wypadkach. W celu pozbycia się irytującego aromatu można zastosować następującą procedurę:

Wpierw należy humidor porządnie wywietrzyć.

Jeżeli nie da to zadowalającego efektu, a po kilku dniach zapach nadal jest odczuwalny, można umieścić w zamkniętym humidorze szklankę whisky/brandy. Uwaga: Na długo zmieni to aromat wewnątrz humidora! Niektórzy aficionados celowo dodają kilka kropel whisky lub brandy do płynu nawilżacza w celu wpłynięcia na smak znajdujących się w humidorze cygar.

Dziękujemy klientom firmy HumidorDiscount za ich uwagi i sugestie.

Przejdź do: „Wybór humidorów w Humidordiscount.Com