Zbyt niska wilgotność

Jeżeli wilgotność wewnątrz humidora jest zbyt niska, należy zastosować jedną z poniższych metod:

  • Upewnić się, że higrometr jest poprawnie skalibrowany za pomocą metody wykorzystującej roztwór soli, że nawilżacz został napełniony roztworem glikolu propylenowego (nawilżacze gąbkowe) oraz że wnętrze humidora zostało prawidłowo nawilżone przed pierwszym użyciem.
  • Wypełnić nawilżacz wodą destylowaną./li>
  • Jeżeli spadek wilgotności nastąpił po dłuższym okresie używania humidora, może być to kwestia wadliwości humidora. Jeżeli korzystałeś z wody niedestylowanej, pory gąbki nawilżacza mogły zostać zapchane, jeżeli natomiast stosowałeś zbyt duże ilości glikolu propylenowego, wykształcona na powierzchni powłoka mogła zapobiegać wchłanianiu się wody destylowanej do ścian.

Spadek wilgotności natychmiast po umieszczeniu w humidorze suchych cygar jest rzeczą normalną. Po kilku dniach, poziom wilgoci powinien się ustabilizować. Częste otwieranie humidora również może powodować chwilowy spadek wilgotności w jego wnętrzu.

Kilkuprocentowe odchylenia od poziomu 70% nie powinny niepokoić, należy również pamiętać o kwestii dokładności pomiarów wilgotności (Patrz Dokładność higrometru).

Przejdź do „Zbyt wysoka wilgotność”