Wietrzenie

Dobrze wypełniony humidor powinien być wietrzony przynajmniej raz na dwa tygodnie, aby do wnętrza dostała się wystarczająca ilość świeżego powietrza (Zobacz hermetyczne zamknięcie).

Przejdź do: „Optymalna temperatura”

Optymalna temperatura w przechowywaniu cygar

Temperatura wysokości 18-21°C ( 64-70°F) jest uważana za optymalną. W niższych temperaturach, poniżej 12°C ( 54°F), proces dojrzewania cygar zostaje zaburzony. Dlatego zimne piwniczki do przechowywania wina nadają się do przechowywania cygar tylko w bardzo niewielkim zakresie. Temperatury wyższe niż 24°C ( 75°F) sprzyjają atakom szkodników oraz gniciu cygar. Z tego też powodu humidor nie powinien być wystawiany na bezpośrednie promienie słoneczne.

Przejdź do „Maksymalna długość przechowywania cygar

Maksymalna długość przechowywania cygar

Cygara mogą być przechowywane w humidorze przez nieograniczoną ilość czasu, pod warunkiem że wilgotność względna stale wynosi 65-75% a humidor jest regularnie wietrzony. Wysokiej jakości cygara premium z czasem wykształcają wyjątkowy, dojrzały smak. Zwłaszcza w Wielkiej Brytanii utrzymuje się tradycja długiego przechowywania cygar, w celu wydobycia optymalnego smaku tytoniu.

Przejdź do: „Czy cygara dojrzewają?”

Czy cygara z czasem dojrzewają?

Zanim cygara premium zostają dostarczone do punktów sprzedaży, powinny zostać poddane mniej więcej sześciomiesięcznemu dojrzewaniu w magazynie producenta lub w klimatyzowanym pomieszczeniu w punkcie dystrybucji hurtowej. Jednak z powodu dużego popytu na cygara, proces ten w ostatnich latach zostaje często pominięty. Dlatego też zaleca się przetrzymanie nowozakupionych cygar w humidorze przez 3-6 miesięcy od momentu zakupu. W tym czasie cygara wykształcą łagodniejszy, bardziej zbalansowany smak.

Niektóre cygara premium wykształcają szczególnie wspaniały smak po kilkuletnim okresie dojrzewania. Długość przechowywania cygar to jednak przede wszystkim kwestia preferencji. Próbując i porównując zmieniający się z czasem smak cygar bez problemu stwierdzisz, jaki okres przechowywania odpowiada Tobie najbardziej.

Przejdź do: „Cygarowe „małżeństwo””

Cygarowe „małżeństwa”

Cygara absorbują aromaty z otoczenia. Absorbują one nie tylko aromat drewnianego wnętrza humidora, lecz także aromaty innych cygar, znajdujących się w tym samym humidorze. W humidorach umieszcza się specjalne podzielniki, mające zminimalizować mieszanie się aromatów. Aby jednak całkowicie uniknąć aromatycznej kontaminacji, cygara różnych marek należy przechowywać w osobnych humidorach lub w humidorach kabinetowych, w których cygara przechowywać można w ich fabrycznych pudełkach.

Niektórzy aficionados cenią sobie mieszanie się smaków z ich ulubionych cygar i często specjalnie przechowywują cygara różnych marek w tym samym humidorze na okres kilku miesięcy. Ogólna zasada mówi jednak, że cygara o różnej mocy (a zwłaszcza z różnych krajów pochodzenia) raczej nie powinny być przechowywanie razem.

Pewnym, choć niezbyt estetycznym sposobem na uniknięcie mieszania się smaków jest przechowywanie cygar w ich fabrycznym celofanie, lub w firmowym pudełku wewnątrz humidora kabinetowego. Innowacyjny system podziału w humidorach serii Adorini deluxe pozwala na efektywną separację różnego rodzaju cygar przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni wewnątrz.

Przejdź do „Czy cygara muszą być regularnie obracane?”

Czy cygara powinny być obracane?

Nierówne poziomy wilgotności wewnątrz humidora to bardzo częsty problem. Dotyczy on zwłaszcza mocno wypełnionych humidorów oraz dużych humidorów podzielonych na półki, gdzie poziom wilgotności jest większy w pobliżu systemu nawilżania humidora. Dlatego też, przy długotrwałym przechowywaniu cygar, dobrze jest raz na 1-3 miesiące przeprowadzić rotację cygar.

Seria Adorini deluxe zbudowana została ze szczególnym naciskiem na równomierną cyrkulację powietrza wewnątrz, aby zapewnić jak najbardziej jednolite warunki klimatyczne. Innowacyjne funkcjonalności, takie jak unikalne żeberka wentylacyjne na dnie i w ścianach bocznych humidora, jak również specjalnie zaprojektowane półki z dodatkowymi otworami wentylacyjnymi, pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza i jednolite warunki dla znajdujących się wewnątrz cygar, eliminując przy tym konieczność ich rotacji.

Przejdź do: „Usuwanie celofanu”

Czy foliowe opakowanie cygara powinno byc zdjete przed umieszczeniem cygara w humidorze?

Celofan chroni cygara przed utratą wilgotności podczas transportu. Wewnątrz humidora, celofan jest jednak raczej kotrproduktywny dla utrzymywania optymalnego poziomu wilgotności. Jeżeli cygara umieszczone są w humidorze wraz z fabrycznym celofanowym zawinięciem, celofan powinien zostać otwarty na końcach w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza. Zatrzymanie bądź usunięcie z cygar celofanu jest kwestią preferencji. Z jednej strony, usunięcie celofanu wspiera proces dojrzewania cygara oraz jest preferowane ze względów estetycznych. Z drugiej strony, zachowanie celofanu ochroni cygaro przed zanieczyszczeniem jego smaku aromatem tytoniu z innego cygara. Tak więc jeżeli Twój humidor nie posiada podziałek, a pragniesz zapobiec kontaminacji smakowej Twoich cygar, przechowywanie ich w fabrycznym celofanie wewnątrz humidora jest dobrą opcją.

Cygara premium często dostarczane są w opakowaniu z hiszpańskiego cedru. Czy cygara te powinno się przechowywać w opakowaniu – które zintensyfikuje cedrowy aromat cygara – czy też odwinąć je przed umieszczeniem ich w humidorze, również jest kwestią indywidualnej preferencji.

Przejdź do: „Często spotykane problemy i ich rozwiązanie – Pleśń”